Triezvosť nie je nudná: 10 dôvodov, prečo milujem triezvy život

Väčšinu ľudí triezvosť desí. Je to preto, lebo netušia, čo majú očakávať alebo veria nespočetným mylným názorom, ktoré počúvajú v médiách a na verejnosti o tom, čo je závislosť a triezvosť. Skôr, ako som vytriezvela, vnímala som triezvosť ako niečo zmrzačené a nudné. Myslela som, že je len pre ľudí, ktorí všetko stratili alebo boli vo väzení, pretože ich závislosť ich priviedla do hlbšieho, temnejšieho extrému. Nikdy som nerozmýšľala, že by som mala žiť triezvo. Nesprávne som verila tomu, že keby som niekedy vytriezvela, môj život by sa skončil. Som veľmi rada, že som sa mýlila. Dnes žijem triezvy život a tu je niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

  1. Mám život, ktorý moju závislosť presahuje – Bola som presvedčená, že keď budem triezva, môj život sa skončí, ale vôbec to tak nebolo. Veľmi ma potešilo, keď som zistila, že svoj život dokážem lepšie ovládať, je zábavnejší, viem si ho viac vychutnávať a prežívam oveľa menej dramatických udalostí, odkedy som prestala s alkoholom a drogami. V skutočnosti dokážem toho oveľa viac teraz, keď som triezva. A nielen to – uzdravovanie mi otvorilo dvere. Mám komunitu podporujúcich triezvych priateľov na 12-krokových stretnutiach a na stretnutiach online cez môj blog. Písanie sa stalo ventilom pre moje emócie ako aj spôsobom, ako sa spojiť s inými, ktorí zažili niečo podobné. Dokonca som mala to šťastie, že som kvôli svojmu uzdravovaniu dostala prácu na plný úväzok.
  2. Dokážem prežívať prítomnosť každého okamihu – Keď som pila, životom som sa len tak kĺzala. Je nespočetné množstvo výletov, akcií a stretnutí, na ktoré si nepamätám alebo dôležitých životných udalostí, na ktoré som celkom zabudla a všetko je to kvôli alkoholu. Keď som triezva, prežívam každý okamih svojho života a je to niečo nádherné. Som vďačná, že si viem pamätať a vnímať každú sekundu.
  3. Stavy „po opici“ a súvisiace nevoľnosti viac nie sú súčasťou môjho života – O radosti, ktorú mi alkohol prinášal, som rozmýšľala len v danom okamihu, keď som ho pila. Rýchlo som zabudla na to, ako hrozne som sa cítila nasledujúci deň. Bolo mi zle, trpela som nevoľnosťami, bolesťami hlavy a mdlobami, ktoré trvali celé hodiny. Dnes som šťastná, že už vôbec nemusím prežívať túto fyzickú nepohodu.
  4. Na všetko si pamätám – Súčasťou môjho života boli okná. Je hrozné prebudiť sa a nepamätať si na nič z predchádzajúceho večera – nič z toho, čo si robil, čo si povedal či s kým si bol. Vedomie, že už nikdy viac nemusím prežívať takú úzkosť a môžem si na všetko pamätať, je dar.
  5. Cestovanie je oveľa viac napĺňajúce – Keď som pila, považovala som sa za svetobežníka a naozaj som ním bola, no nikdy som si to v skutočnosti nevychutnávala. Nevenovala som dostatočnú pozornosť tomu, čo som videla alebo prečo som išla tam, kde som bola. Svoje výlety som plánovala okolo nočných klubov a špeciálnych barov. Teraz, keď som triezva, si plánujem výlety okolo historických pamiatok, exkurzií a výborného jedla. Vôňu a atmosféru každého miesta si vychutnávam s jasnejšími očami.
  6. Mám skutočné a ozajstné vzťahy – Keď som pila, mala som choré vzťahy s mužmi, ale mala som aj choré priateľstvá. Obklopovala som sa ľuďmi, ktorí pili a brali drogy ako ja alebo ktorí sa správali tak, ako som chcela či robili to, čo som chcela. Všetko to bolo o mne. V triezvosti som rýchlo prišla na to, že vzťahy sú obojsmernou ulicou. Úcta je vzájomná a autentickosť sa pre mňa stala niečím prirodzeným.
  7. Už nemusím meniť svoje vnímanie sveta, aby som svoj život zvládala – Som presvedčená, že jeden z dôvodov, prečo som pila a brala drogy bolo to, že som nezvládala bremeno reality. Každodenné ťažkosti boli pre mňa príliš ťažké. Chcela som otupiť a ignorovať to zlé a končilo to tým, že som pila, čo mi umožňovalo ignorovať aj to dobré.
  8. Mám mechanizmy na zvládanie života a môžem si ho užívať – Nikdy som veci nezvládala. Nevedela som, ako sa to robí a nepamätám sa, že by ma to niekto učil. Keď sa stal alkohol súčasťou môjho života, stal sa mojím jediným mechanizmom na prežitie. Fungoval až dovtedy, kým fungovať prestal. Teraz, keď som triezva, svoj čas a energiu vkladám do učenia sa nových, zdravých mechanizmov, ktoré fungujú.
  9. Som zdravšia ako kedykoľvek predtým – Keď som pila, bývalo mi zle a niekoľkokrát do mesiaca som bola prechladnutá. Mala som problémy so žalúdkom a zvracanie bolo pravidelnou súčasťou môjho pitia. Spánok nepatril medzi moje priority a ani jedenie. Triezvosť mi umožnila naučiť sa jesť zdravo, povzbudila ma k tomu, aby som si našla cvičenie, ktoré mi vyhovuje a môj imunitný systém opäť začal fungovať. Cítim sa viac oddýchnutá a mám oveľa viac energie než keď som pila.
  10. Konečne sa cítim dobre vo svojej koži – Celé roky som mala pocit, že hľadám niečo, čo by naplnilo moju vnútornú prázdnotu. Mala som pocit, že som iná a necítila som sa dobre. Neviem, čo som hľadala, ale toto hľadanie sa konečne skončilo 7.5.2013. Odvtedy som sa zmenila na človeka, ktorý je spokojný s tým, že sa každé ráno zobudí a žije. Už viac nemám pocit, že stále potrebujem niečo „viac“. Mám sebadôveru, mám sa rada a dokážem akceptovať život taký, aký je. Tieto dôvody len povrchne opisujú to, prečo som šťastná, že som triezva. Môj život je všetko iné, len nie nudný. Mám zmysel života, som spokojná a viem si život vychutnávať. Toto pre mňa znamená uzdravovať sa a môžeš to zažívať aj ty.

https://www.therecoveryvillage.com/recovery-blog/sobriety-not-boring/#gref