Triezvosť v spoločenských kruhoch: Ako odpovedať, keď sa ťa kamaráti pýtajú, prečo si triezvy?

Dopracovať sa k triezvosti môže byť jednou z najťažších životných výziev. Žiť triezvo môže byť rovnakou výzvou. Zažívame novú realitu – všetko vyzerá ináč a všetko ináč aj vnímame. Cez tento nový objektív uzdravovania sa všetko môže javiť väčšie, svetlejšie a hlasnejšie. A životné skúsenosti prežívame intenzívnejšie – lebo už viac nie sme otupení. Táto nová intenzita znamená, že musíme nájsť spôsoby ako zvládať stresujúce situácie a naučiť sa kráčať životom bez užívania látok. No ako túto novú realitu vysvetliť priateľom? A ako odpovedať na ich otázky?

Výzvy života s novou triezvosťou

Pýtal som sa niekoľkých priateľov, čo by povedali svojim priateľom, že znamená čerstvá triezvosť. Na začiatku odpovedali, že skutoční priatelia by to jednoducho pochopili a nevypytovali by sa – a ak by sa vypytovali, odrážalo by to skôr ich problém než tvoj. Hoci je pravda, že niektorí priatelia inštinktívne vedia ako byť súcitní, ohľaduplní a rešpektujúci voči životnému štýlu svojich priateľov, čo tí, čo neprišli do styku s poruchou užívania látok? Niektorí z mojich priateľov (možno je to britská záležitosť) majú z toho veľmi nepríjemný pocit a nevedia, či ma majú vylúčiť z rôznych akcií. Realitou je, že keď sme čerstvo triezvi, často si uvedomujeme, že nie len musíme zvládnuť tento nový život – snažiť sa zostať triezvym, žiť život bez látok a pomaly prijímať viac zodpovedností – no nepoznáme svoju identitu bez stavu opitosti.  Tak ako máme povedať svojim priateľom a blízkym, čo potrebujeme, ako nás majú podporovať a čo znamená byť triezvym? Trvalo mi asi rok pokusov a omylov, kým som prišiel na to, čo potrebujem, čo zvládnem a ako budem žiť svoj nový život v triezvosti.

Vysvetliť triezvosť priateľom

Na základe vlastnej skúsenosti je zrejmou zmenou prispôsobovanie života okolo alkoholu a drog – a toto si môže zo strany tvojich priateľov vyžadovať určité prispôsobenie. Triezvy život môže znamenať pre rôznych ľudí rôzne veci v závislosti od ich úrovne komfortu a ich stratégií na prežitie. Hlavné výzvy, zmeny a potreby podpory sú:

Vysvetliť, že už nepiješ. Je úplne akceptovateľné jednoducho povedať, že viac nepiješ a že si nepraješ o tom diskutovať – iba ak by si sa na to cítil.

Zmeniť svoje „ihrisko“. Pre niektorých to znamená nechodiť na miesta, kde sa podáva alkohol a držať sa bokom od priateľov, ktorí berú drogy. Hoci sa to na začiatku uzdravovania vôbec neodporúča, niektorí nemajú problém chodiť do podnikov s priateľmi, pretože ich to vôbec k pitiu neťahá. Mojou skúsenosťou je, že musíš robiť to, čo je pre teba správne v závislosti od toho, ako sa v danom momente cítiš. Počas zhruba prvého roka triezvosti som sa vyhýbal podnikom, no potom ma to už neobťažovalo, lebo tam chodím za kamarátmi alebo sa najesť a nie preto, aby som pil. Vôbec netúžim po tom, aby som tam presedel celé hodiny – to nie je moja predstava zábavy.

Triezve aktivity. Chcem zažiť všetko, čo život ponúka. To znamená nové skúsenosti, ktoré nezahŕňajú alkohol: vychádzky, umenie, zručnosti, nové reštaurácie, výlety, sústredenia jogy, meditácie, koncerty, galérie, semináre o varení, popoludňajší čaj, ďalšie vzdelávanie. Možnosti sú nekonečné. Takže keď sa ťa priatelia pýtajú, čo by si rád robil, maj pripravený zoznam vecí, ktoré by si naozaj rád vyskúšal, pretože jednoducho existuje celý svet vecí, ktoré sa dajú robiť a ktorých súčasťou nie je pitie ani užívanie drog.

Veci môžeme prežívať odlišne. Pamätám sa, že som dôraznejšie hovoril o tom, že triezvy život je oveľa intenzívnejší. Zdalo sa, že niektorých priateľov to prekvapilo – a na začiatku mi hovorili, aby som s tým prestal. Nerozumeli, že veci ma teraz v triezvom stave ovplyvňovali oveľa viac – preciťoval som ich do hĺbky. Hoci sa mohlo zdať, že preháňam, potreboval som viac priestoru a podpory na spracovanie životných skúseností bez toho, aby ma posudzovali.

Potrebujeme podporu a súcit, nie posudzovanie. Byť triezvym je neskutočne ťažké a ľudia, ktorí nezápasili so zneužívaním látok tomu nemusia rozumieť – niektorí si dokonca myslia, že je to otázka pevnej vôle. Hoci nie je zodpovednosťou iných, aby rozumeli triezvosti, tvoji blízki sa ťa budú snažiť podporovať v rôznych životných výzvach bez ohľadu na to, či tomu rozumejú alebo nie. A možno je čas tráviť menej času s tými, ktorí ťa v triezvom živote nepodporujú.

https://www.therecoveryvillage.com/recovery-blog/friends-ask-why-sober/