Závislosť od telefónov je nová forma „šoférovania pod vplyvom látky“

Vedeli ste, že priemerný človek trávi na svojom mobile každý deň štyri hodiny? Keď k tomu pripočítame celkový čas pri obrazovkách (televízia, laptopy, telefóny a tablety), toto číslo sa vyšplhá až na 11 hodín. To znie ako závislosť, nie?

Nie je prekvapujúce, že sme namotaní na naše smartfóny. Svoje palce používame na všetko – od objednávania jedla cez volanie priateľovi do zahraničia až po odoslanie dôležitého e-mailu.

Hoci nám technológie nepochybne ponúkajú veľa užitočných benefitov, rozptyľujúci prvok vytvoril závažnú dilemu: odborníci dnes prirovnávajú závislosť od telefónu k šoférovaniu pod vplyvom látky. Inými slovami – naše spoliehanie sa na smartfóny nás posunulo od obyčajnej zábavy k situáciám, ktoré ohrozujú náš život.

Telefón a kolesá
Jedna rýchla SMS-ka. Jedno rýchlo skrolovanie. Veď stojíš na červenú, tak čo by sa mohlo stať? Nanešťastie sa to stáva príliš často. Nedávna správa spoločnosti Zendrive uvádza, že jeden z dvanástich šoférov na cestách je závislý od telefónu. Týchto závislých klasifikuje ako šoférov, ktorí nedokážu počas šoférovania svoje telefóny odložiť. Títo šoféri pozerajú na svoj mobil 4-krát častejšie než priemerný šofér, používajú ho 6-násobne dlhšie a cestu nesledujú takmer 30 percent času, ktorý jazdia. Nanešťastie toto číslo stúpa a Zendrive predpokladá, že do roku 2022 sa súčasný pomer zmení na číslo jedna ku piatim. V súčasnosti je ťažšie vystopovať toto nesústredené riadenie. Hoci väčšina štátov zakazuje používať počas šoférovania telefón, tresty za porušenie tohto zákona sú v niektorých oblastiach stále veľmi nízke.
Povedomie o závislosti

Šoférovanie pod vplyvom látky nebolo vždy stigmatizované. V USA to trvalo takmer storočie, kým sa to zmenilo. Zmena si vyžaduje čas, no kým sa tieto zmeny udejú, životy naďalej zostávajú v stávke. Zendrive zistil, že šoféri používajú mobily počas 88 zo 100 jázd. V širšom meradle to znamená, že každý deň sa jazde nevenuje plná pozornosť v 600 miliónoch prípadov (len v USA).
Trvá to však iba dve sekundy, aby sa zvýšila šanca na to, že sa stanete účastníkmi dopravnej nehody. Používanie telefónu nielenže odkláňa vaše oči z cesty fyzicky, ale takisto to ovplyvňuje váš mozog, čo prirodzene poškodzuje vaše riadiace schopnosti.

Administratíva bezpečnosti na cestách nedávno uviedla, že rozptýlené šoférovanie spôsobilo v roku 2017 3166 úmrtí. Kvôli ľuďom, ktorí počas šoférovania používajú svoje telefóny, dochádza každý rok k tisíckam zbytočných úmrtí.

Kam to smeruje?
Podobne ako pri šoférovaní pod vplyvom látky aj v tomto prípade to pravdepodobne bude trvať nejaký čas, kým si ľudia naozaj uvedomia závažnosť dôsledkov spojených s nesústredeným šoférovaním kvôli používaniu mobilov. Zmena môže začať u teba. Ak počas šoférovania používaš mobil, prestaň s tým. Povzbuď k tomu aj svoju rodinu a priateľov. Odmietni nastúpiť do auta k niekomu, o kom vieš, že to robí.

Hoci tvoje defenzívne šoférovanie nemôže neutralizovať všetkých bezohľadných šoférov, zmena začína na individuálnej úrovni. Tu sa o tom musí začať hovoriť. Dávaj podnety poslancom, začni písať petície, aby sa to zmenilo. Naštartuj zmenu, ktorú tak veľmi potrebujeme.

https://www.soberrecovery.com/…/study-phone-addiction-is-t…/