Vydieračský zoznam

Konečne to prišlo – srdcervúci, no zároveň oslobodzujúci moment, keď už jednoducho nedokážeš žiť v tom klamstve ani jednu minútu. Osamelosť, hanba a vyčerpanie sa viac nedajú racionalizovať ani minimalizovať. Už nezostalo nič, čo by sa dalo roztriediť, spojiť alebo v čo by sa dalo dúfať a konečne prerazíš cez stenu dysfunkcie, ktorú si bláznivo akceptovala ako niečo normálne. Odídeš.

Ako plynú prvé dni, uvedomuješ si, ako sa chabo posúvaš cez opar dezilúzie a vyčerpania a snažíš sa zachytiť záblesk jasnej oblohy vychutnávajúc si každý vdych čerstvého vzduchu a potom večer v pokoji padáš do postele. Ak máš šťastie a si v neprítomnosti zneužívateľa, otupenosť duše, na ktorú si si zvykla, ustupuje a uvedomuješ si, ako si vychutnávaš radosti niekoľkých dní, hodín či minút slobodných od neustáleho strachu a zmätku.

Nanešťastie netrvá dlho, kým je tvoja úľava prerušená. Tvoj zneužívateľ ešte neskončil. Objaví sa pri dverách a v odkazovači zanechá množstvo správ. Možno za tebou príde do práce, posiela ti kvety, prináša darčeky a sľubuje všetko, čo si len dokážeš predstaviť. Trvá na tom, že už sa prebral, že teraz vidí pravdu a dokáže, že sa naozaj zmení. Opýta sa ťa: „Čo mám urobiť, aby som ťa uistil o tvojej láske, aby som si získal tvoju dôveru a dokázal, že to naozaj myslím úprimne? Urobím čokoľvek.“ Sú to nebezpečné slová. Chce, aby si mu dala zoznam.

Máš pokušenie vyhovieť mu. Koľko nocí si strávila tým, že si ich prebdela a vymýšľala rôzne stratégie, ako by si sa mohla dostať k jeho nahnevanému, zatvrdnutému srdcu, aby konečne prezrel? „Možno konečne nastala tá chvíľa“, povieš si. „Možno konečne dospel do toho bodu, kedy ma konečne bude počuť.“
Máš pocit, že sa konečne otvorili dvere, že nastala úžasná príležitosť naštartovať skutočné uzdravovanie a zmenu. Zrazu cítiš istotu a nevieš sa dočkať, kedy mu dáš svoj zoznam, pretože sa prebral a úprimne túži veci napraviť. Dáš mu ho vo viere, že mu skutočne poskytuješ nápomocné usmernenie, možno dokonca inšpiráciu. Možno trváš na poradenstve, liečbe jeho závislostí, náprave v jeho míňaní, uznaní a eliminovaní jeho hrubého správania. Možno ho požiadaš aj o to, aby ti doma viac pomáhal alebo ti dával viac slobody na tvoje záujmy.

Až po mnohých rokoch vidím absurdnosť toho, že som vydržala toľko rokov zneužívania a potom som dala zneužívateľovi krátky zoznam ústupkov, ktoré musí urobiť, aby sa veci vrátili k tomu, čo on považuje za normálne. Na chvíľu odstúp, aby si videla, že tým, čo od teba žiada, zavádza ťa v súvislosti s tým, aké sú jeho problémy a ako ti ublížil. Ak ráta s tým, že mu vysvetlíš, čo potrebuje zmeniť, potom to znamená, že vo svojej mysli nepotrebuje zmeniť nič. A tvoja ochota dať mu zoznam je akceptovaná ako sľub, že si ochotná zmieriť sa s ním, akonáhle budú veci na zozname odškrtnuté.
Žiadny problém.

Ako dobre vytrénovaní umožňovatelia takmer vždy zlyhávame v tom, aby sme si uvedomili, že tento zoznam je iba pasca, do ktorej mnohí z nás padnú. Naďalej predpokladáme, že náš vzťah je vzájomný cieľ oboch strán. Lenže z jeho strany to tak nie je. Pamätaj: on chce mať kontrolu.
Takže to, čo vnímame ako sľubnú príležitosť obnoviť úprimný vzťah, je pre neho nepodstatná záležitosť niekoľkých malých prekážok, dočasných záväzkov alebo iba ďalšia príležitosť zdokonaliť si svoje umenie manipulácie. Ten zoznam sa stane mínometom, ktorý zneužívateľ použije k tomu, aby nanovo vybudoval steny, za ktoré ťa uväzní.

Má ísť na poradenstvo? Jasné. Po niekoľkých týždňoch poradca uverí jeho úprimným snahám a obeť stratí svoj hlas. V skutočnosti je teraz obeť pravdepodobne pod paľbou za to, že mu nevie odpustiť, že jej to ide pomaly a že mu aj ona nevychádza v ústrety. Absolútne nič sa nezmenilo, ale on si splnil to, čo mal.

Ďalšia položka na zozname.
Má sa liečiť zo svojej závislosti (alebo svojich závislostí). Začne chodiť na stretnutia a ukazuje, ako napreduje, no občas zrecidivuje. Veď nemôžeš čakať dokonalosť, nie? A tak ho chceš povzbudiť, pochváliš ho za jeho napredovanie vo viere, že jeho návykové sklony sa časom oslabia, ale to ukáže len čas.
Ďalšia položka na zozname.

Zo začiatku sa jeho záväzok javí obdivuhodný, až neuveriteľný. A možno mu vo svojom optimizme dáš viac kreditu než si zaslúži. A nielen to, ale mnohé z tvojich požiadaviek na zozname sú subjektívne a dajú sa ďalej formovať a prekrúcať tak, aby sa to dalo akceptovať ako naozaj dobrá snaha. Že sa hnusne rozpráva s tebou a s tvojimi deťmi? To je len vec názoru, či nie? Možno si zase prehnane reagovala alebo si čakala príliš veľa a chcela to príliš rýchlo. Neboj sa, on rýchlo nájde spôsob ako zdokumentovať svoj úspech v každej jednej oblasti, ktorú si na ten zoznam napísala.
Ďalšia položka. Ďalšia a ďalšia.

Ak si silná, možno dokážeš odolávať uplakaným prosbám svojich detí, ktoré chcú, aby ocko prišiel domov a zostaneš trocha skeptická, keď ti jeho priatelia a rodina pripomenú, ako veľmi sa snaží. Nemáš dostatočnú mieru pokoja, ktorú potrebuješ, aby si zvážila zmierenie. Vtedy sa ten zoznam stane jeho nástrojom a tvojím nepriateľom.

„Urobil som všetko, čo si chcela“, pripomenie ti. „Čo viac by si mohla odo mňa chcieť? Nejednáš so mnou férovo. Nezáleží ti na záchrane nášho manželstva? Prečo to robíš našim deťom?“ Tlak pokračuje.
Naozaj sa zmenil? NIE. Ale ty si sa dala vydierať zoznamom. Zneužívateľ bude tento zoznam používať, aby ovládal, definoval a ohraničoval rámec nevyhnutnosti vo vzťahu. Tvoj zoznam zanecháva jeho charakter nezmeneným.

Aj keď zneužívateľ naplnil požiadavky, stále sa necítiš bezpečne. Lenže podľa neho je to tvoj problém. Ak by si ho opäť neprijala, emocionálne by ťa tĺkol týmto zoznamom a s hnevom ti dokazoval, že si absolútne nerozumná, máš iracionálne a prehnané požiadavky a dokonca si krutá. Dostala si sa medzi dva mlynské kamene a tvoj zneužívateľ to dobre vie.

Požiadavku na takýto zoznam odmietni. Žiadny zoznam nemá moc zmeniť srdce človeka. Ak svojho zneužívateľa opustíš a on ti bude tvrdiť, že sa chce zmeniť, že chce všetko napraviť, dovoľ mu to. Je dospelý. Nech sám vyhľadá a chodí na poradenstvo a nech príde na to, čo potrebuje urobiť, aby sa uzdravil bez toho, aby ťa prenasledoval a sľuboval ti modré z neba či od teba mámil nejaké dohody alebo časové limity.

Kým bude robiť svoj diel práce (pri tomto som veľmi skeptický), ty sa môžeš viac učiť o zneužívajúcich dynamikách a zamerať sa na svoje uzdravovanie – nie na jeho. Ak sa jedného dňa zjaví v tvojich dverách, príjme plnú zodpovednosť za všetky svoje krutosti, s pokorou ťa bude prosiť o odpustenie, bude z vlastnej vôle hľadať pomoc, bude súhlasiť s tým, že ťa nechá na pokoji a bude si vážiť tvoju potrebu pre čas a priestor, aby si sa mohla uzdraviť bez kadejakých limitov … vtedy snáď môžeš začať uvažovať o ďalekej možnosti zmierenia.
Z mnohých osobných skúseností a svedectiev so zneužívateľmi viem, že veľmi radi hrajú túto hru s vydieračskými zoznamami. Nenechaj sa do nej vtiahnuť. Je to iba ďalšia hra, ktorú jednoducho nemôžeš vyhrať.

Keby si blázna tĺčikom rozdrvil medzi obilím v mažiari, bláznovstvo ho neopustí. – Príslovia 27,22

 Cindy Burrell
Copyright 2013, All Rights Reserved

Checklist Blackmail