09 jún
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Zmierenie v uzdravovaní? Tieto tri tipy ti pomôžu

Závislosť sa často nazýva „rodinná choroba“, ale presahuje aj rámec rodiny. Môže poškodiť vzťahy, na ktorých nám najviac záleží, ako je naša rodina, priatelia a ďalší pre nás dôležití ľudia. No počas uzdravovania sa môžeš naučiť nové spôsoby, ako mať vzťah s tými, ktorých si najviac vážiš.
Pre mnohých, ktorí sa uzdravujú, môže byť zmierenie s blízkymi veľkou výzvou. Aj keď si triezvy a ideš po lepšej životnej ceste, môže byť pre teba ťažké prekonať tie silné pocity hanby, viny a sklamania. Práve toto však znamená urobiť nápravu.

Proces robenia nápravy je v uzdravovaní bežnou dynamikou. Bez ohľadu na to, či si povedal niečo, čo si tak nemyslel alebo si urobil niečo, čo ľutuješ, máš príležitosť veci napraviť. Hoci celý proces môže vyzerať aj trochu inak, čo závisí od tvojho vzťahu a od toho, kde sa v uzdravovaní nachádzaš, tu sú niektoré základné princípy, na ktoré sa môžeš v tomto procese spoliehať:

1. Prevezmi zodpovednosť
Kto je ten jediný človek, ktorého môžeš zmeniť? Ty. Je dôležité túto lekciu pochopiť, pretože keď to urobíš, môže to zmeniť tvoj život. Prevziať zodpovednosť za svoje činy ti pomôže odstrániť očakávania, ktoré máš od iných, keď uvažuješ o minulosti aj o súčasnosti. Prevziať zodpovednosť za to, čo sa stalo v minulosti, si vyžaduje úprimnosť, reflexiu a sebauvedomovanie, no je to kritické pre zdravé a napĺňajúce vzťahy.

Pracuj so sponzorom, koučom pre uzdravovanie alebo terapeutom, aby ti pomohli plánovať a viesť rozhovor o náprave, no najprv začni prevzatím zodpovednosti. Je to základný princíp, ktorý bude riadiť tvoju schopnosť zostať pokorným a byť pripraveným na zmierenie a odpustenie.

2. Buď trpezlivý
Len preto, že sa chceš s niekým zmieriť, neznamená to, že to takto vníma aj druhá strana. Môže to veľmi bolieť, keď druhí nevidia zmeny, ktoré si v uzdravovaní urobil, no nech ťa to neodradí. Namiesto toho to použi ako príležitosť, aby si sa naučil trpezlivosti a praktizoval ju. Daj ľuďom v tvojom živote priestor, ktorý potrebujú, aby uvažovali o slovách, ktoré si povedal. To ti nielen pomôže byť trpezlivým, ale je to aj reálny spôsob, ako ukázať druhým, že si vážiš ich hranice a rešpektuješ ich pocity.

3. Vydláždi si novú cestu
Uzdravovanie je o tom, že sa učíme veci robiť po novom. Od toho, ako sa s niekým rozprávaš cez to, ako rozmýšľaš a aké interakcie máš s druhými ti zvládanie vzťahov novým pohľadom orientovaným na uzdravovanie pomôže vyhnúť sa tomu, aby si opakoval staré správanie vo svojich vzťahoch.
Bez ohľadu na výsledok konkrétneho vzťahu sa pouč z minulosti namiesto toho, aby si bol posadnutý hanbou či ľútosťou. Ako platformu pre nadväzovanie priateľstiev v uzdravovaní použi zmierenie, k svojej rodine sa správaj ináč a nech sú interakcie v tvojej komunite iné ako predtým.

Tieto tipy ti môžu pomôcť pracovať na uzmierení vzťahov a môžu ti pomôcť mať v budúcnosti zdravšie vzťahy, ale je dôležité pamätať aj na to, aby si bol láskavý voči sebe. Odpusť si, buď k sebe milosrdný a pochop, že minulosť je minulosť.
Dnes, keď pracuješ na tom, aby si sa stal novým človekom vo svojom uzdravovaní, sústreď sa na to, aby si mal zdravé vzťahy bez ohľadu na to, aký bude výsledok. Zmieriť sa s druhými môže nejaký čas trvať. Zostaň zameraný na svoju cestu, na lekcie, ktoré sa učíš a na nové vzorce, ktoré si vytváraš. Nebudeš to ľutovať.

https://www.soberrecovery.com/recovery/reconciling-in-recovery-these-3-tips-will-help/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_536129/